Konopný olej pro koně - je zdravý?
Každý, kdo koně chová, nebo za nimi dochází ví, že jejich zdraví je nesmírně důležité. Ať už se jedná o celkový imunitní systém, růst rohoviny, nebo podporu kloubů a vazů, koníček je pro nás na prvním místě. Skutečně mu může konopný olej přírodně pomoci a podpořit jeho organismus?
Konopný olej skutečně obohatí stravu
Pokud se do krmné dávky pro koně nepřidá například nějaký rostlinný olej, je velmi chudá na tuky. Obvykle jich obsahuje méně než 3-4 hmotnostní %.
Trochu tuku je potřeba pro podporu vstřebání vitamínů rozpustných v tucích - A, D, E a K. Kůň také potřebuje malé množství esenciálních mastných kyselin zvaných linolová a alfa-linolenová. Biochemicky se kyselině linolové říká omega-6 mastná kyselina a kyselině alfa-linolenové omega-3 mastná kyselina. Rozdíl mezi omega-6 a omega-3 je v jejich chemické struktuře a v pozici dvojité vazby v uhlíkovém řetězci mastné kyseliny. Velký zájem přitahuje i vzájemný poměr obou těchto mastných kyselin; především jde o to, že jsou upřednostňovány diety, v nichž je obsaženo více omega-3 mastných kyselin vzhledem k obsahu omega-6, protože mají údajně větší zdravotní pozitiva.
Konopný olej dávkování
Trávicí trakt koní dokáže strávit přiměřeně velké množství krmného tuku, přestože po náhlém přidání velkého množství tuku do krmiva se mohou objevit trávicí problémy (průjem). Obecně je třeba přidávat olej do krmiva v postupně se zvyšujícím množství po dobu dvou až tří týdnů.
Konopný olej a jeho účinnost
Přidávání tuku (a zdrojů vysoce stravitelné vlákniny, jako je krmná řepa) do krmné dávky umožní do jisté míry snížit množství podávaného jádra (a škrobu). Tento přístup může pomoct stabilizovat prostřední zadního střeva a předcházet trávicím poruchám. První bod pro tuky.
Pokud mluvíme o „horkokrevných" koních, je dobře známo, že nervózní temperament je jedním z faktorů, které přispívají k epizodám tying-up u koní postižených rekurentní zátěžovou rhabdomyolýzou (recurrent exertional rhabdomyolysis, RER, což je geneticky podmíněné opakující se onemocnění kosterních svalů spojené s fyzickou zátěží koní), nemocí známou především mezi dostihovými plnokrevníky a klusáky. Je také potvrzeno, že diety bohaté na tuky a vlákninu (ve srovnání s dietami založenými na jádru) pomáhají v managementu koní postižených RER, možná právě proto, že mají „uklidňující" efekt díky vyššímu obsahu tuku. Třetí bod pro tuky.
Dieta bohatá na tuky a chudá na škrob a cukry je také zásadní pro management koní postižených myopatií z ukládání polysacharidů.
Nakonec může olej přidávaný do krmení pozitivně ovlivnit vzhled kůže a kopyt. Klinicky získá srst a kopyta lesklejší, zdravější vzhled, když jsou koně krmeni dietou s přídavkem tuků. Další bod pro tuky.
Jak postavit správnou krmnou dávku
Konopný olej lze podávat celoročně, pro zlepšení kvality srsti a pokožky u dermatologických pacientů zejména muchařů, pro podporu energetického metabolismu koní všech kategorií, pro ochranu tkáně před oxidativním stresem, pro sportovní koně v zátěži, pro kvalitní přesrstění, vhodné pro koně náchylné k tuhnutí svalů (tying-up).